چالش‌های تیم‌سازی در استارتاپ‌ها (اپیزود 3 ویدیوکست رادیکال)

روزهای اول تأسیس یک استارتاپ چهار عامل خیلی مهم‌اند: اول تیم، دوم تیم، سوم تیم و چهارم سایر عوامل!

با حضور:

  • محمدرضا فرحی (هم‌بنیان‌گذار استارتاپ بیمه‌بازار)
  • احسان طریقت (مدیر بازاریابی محتوایی کاله)

مهمان ویژه:

  • ناصر غانم‌زاده (مدیر شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه اُپاتان و بنیان‌گذار گروه استارتاپ‌های ایران)

خلاصه‌ی این قسمت:

در استارتاپ‌ها، دغدغه و مسئله تیم از روز اول تا همیشه با موسسان همراه است. تیم، مهم‌ترین شاکله استارتاپ است. سرمایه‌گذار با تزریق سرمایه‌ی خود به استارتاپ در عمل روی تیم سرمایه‌گذاری می‌کند. هنگامی که از اهمیت تیم در استارتاپ‌ها سخن گفته می‌شود، منظور مهم بودن تخصص و توانایی افراد تیم نیست، بلکه تمام المان‌های یک تیم نقش پر رنگی در اهمیت آن ایفا می‌کنند؛ از سازگاری فرهنگی افراد تشکیل دهنده تیم گرفته تا چشم‌انداز بلندمدت و اهداف آنان.

یکی از عوامل مهم در شکست استارتاپ‌ها، نقش تیم در آن است. در کشور ایران به نسبت خارج، ریسک شکست ناشی از تیم در میان استارتاپ‌ها بیش‌تر است. در خارج از کشور، رفتارها عموماً حرفه‌ای‌تر است اما در ایران رفتار حرفه‌ای پدیده‌ای نسبتاً تازه است. برای مثال در میان کسب و کارهای ایرانی فرهنگ مکتوب کردن وجود ندارد. اگر در ابتدا وقتی را صرف مکتوب کردن نتایج مذاکرات خود کنیم، در آینده نیازی نیست وقت زیادی صرف رفع کردن اختلافات شود.

نکات مهم این قسمت:

  • تیم، مهم‌ترین شاکله‌ی یک استارتاپ است و نقش موثری در شکست یا پیروزی آن ایفا می‌کند.
  • مهم بودن تیم به معنی اهمیت تمام ویژگی‌های افراد است، نه فقط دانش و تخصص مورد نیاز برای استارتاپ.
  • یک هم‌بنیان‌گذار خوب در استارتاپ باید دارای دو معیار مهم باشد: الگوهای رفتاری وی با سایر هم‌بنیان‌گذاران متناسب باشد و توانایی یادگیری بالایی داشته باشد.

رادیکال چیست؟

ویدیوکست رادیکال برای توانمندسازی کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و به اشتراک‌گذاری دانش و تجارب خبرگان این حوزه برای علاقه‌مندان به وجود آمده است. در این ویدیوکست، محمدرضا فرحی، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ بیمه‌بازار و احسان طریقت، مدیر بازاریابی محتوایی کاله، نگاهی جامع به حوزه کارآفرینی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر دارند و به بررسی موضوعاتی مثل:

و موضوعات جذاب دیگری می‌پردازند. ویدیوکست رادیکال میزبان مهمانان ویژه‌ای است که هر یک در حوزه‌ی تخصصی خود از تجربیات ارزشمندشان در دنیای واقعی کسب و کار و اکوسیستم کارآفرینی ایران سخن می‌گویند.

برای مشاهده اپیزودهای دیگر رادیکال به صفحه آپارات آکادمی چرخ و برای شنیدن نسخه صوتی این ویدیوها به صفحه ما در شنوتو سر بزنید.

مشترک خبرنامه شوید
برای دریافت آخرین به اخبار اکوسیستم و مطالب به روز، ایمیل خود را در قسمت زیر وارد نمائید
شما می‌توانید هر زمان که خواستید لغو اشتراک کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.