ارائه به سرمایه گذار ؛ کلیدی ترین نکات ارائه به سرمایه گذار برای جذب سرمایه

در مطلب قبلی بلاگ به چگونه بهینه سازی فرآیند جذب سرمایه پرداختیم. در این مطلب قصد داریم نکاتی راجع به جلسه ارائه به سرمایه گذار با هدف جذب سرمایه را بیان کنیم. با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کشور، اصطلاح قحطی سرمایه بر زبان استارتاپ‌ها جاری است. بنابراین در این موقعیت باید هر فرصت ارائه طرح به سرمایه ­گذاران را جدی و استراتژی درستی را در پیش گرفت.

در ادامه موارد مهم در ارائه به سرمایه ­گذار برای استارتاپ ها را بیان می­ کنیم. بهتر است این طور بگوییم، استارتاپی که دارای ویژگی ­های زیر است و این ویژگی‌­ها را به خوبی بیان می­ کند با احتمال بیشتری موفق به جذب سرمایه می شود.

طراحی محصولی با قابلیت تغییر رفتار کاربران

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا موتورز، در معرفی باتری پیشرفته خانگی جدید این شرکت که قرار بود چند ماه بعد وارد بازار شود، ارائه خود را با مقدمه ی مشکل امروزی بشر در استفاده از سوخت ­های فسیلی شروع می ­کند. او در ارائه خود تصویر سوختن سوخت­‌های فسیلی در نیروگاهی را برای حاضران به نمایش در می ­آورد. در ادامه هم به طور شفاف بیان می­ کند که استفاده از سوخت‌­های فسیلی چه دردسرهای بزرگی به همراه دارد و آمار رشد روز افزون میزان کربن دی اکسید در جو کره زمین هشداری‌ست برای یافتن راهکار برای این معضل.

 

 

آنچه بیان شد نمونه‌ای از ارائه یک شرکت تکنولوژی محور در معرفی محصول خود است. در یک ارائه موفق به سرمایه­ گذاران نیز این موضوع صادق است. باید به خوبی مسئله و مشکلی که در پی حل آن هستید را بیان کنید. استارتاپی در حوزه ارائه خدمات و تعمیرات منزل در نظر بگیرید. این استارتاپ باید مشکلات افرادی را بیان کند که با صرف زمان زیاد، هزینه بالا و کیفیت پایین خدمات و تعمیرات مربوط به منزل را دریافت می ­کنند.

مارک ساستر به عنوان یک سرمایه­ گذار خطرپذیر این موضوع را به شکل دیگری بیان می­ کند. او استارتاپی را دارای ارزش سرمایه­ گذاری می ­بیند که توانایی تغییر رفتار کاربر را دارد. اسنپ رفتار درخواست سفر از تاکسی­ های تلفنی را به درخواست سفر از اپلیکیشن تغییر داد. بنیان‌گذار در جلسه ارائه باید به روشنی بیان کند که ارزش پیشنهادی استارتاپ چگونه توانایی تغییر رفتار کاربر را دارد.

مارک ساستر استارتاپی را دارای ارزش سرمایه­ گذاری می بیند که توانایی تغییر رفتار کاربر را دارد.

داشتن نمونه اولیه و یا پروتوتایپی از محصول در ارائه به سرمایه گذار

در ادامه ارائه، ایلان ماسک به حضار در جلسه می گوید که برق مصرفی سالنی که در حال حاضر در آن هستیم از باتری­‌های جدیدی که شرکت وی طراحی کرده است، تامین می‌شود. ایلان ماسک با اشاره به این موضوع نشان می ­دهد که صحبت ­های او تنها در حد ایده نیست و قابلیت اجرا دارد. داشتن پروتوتایپی از محصول در ارائه به سرمایه گذار توانایی تیم استارتاپ، در جامه عمل پوشاندن به ایده را نشان می دهد.

 

 

اندازه بازاری جذاب در ارائه به سرمایه گذار

یکی دیگر از عواملی که در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران خطرپذیر اهمیت زیادی دارد، اندازه بازار استارتاپ است. در مقاله اندازه بازار استارتاپ را چگونه محاسبه کنیم؟ نحوه محاسبه اندازه بازار به طور کامل توضیح داده شده است. با بیان دو تحلیل بالا به پایین و پایین به بالا از اندازه بازار، می­‌توانید اندازه بازار قابل تسخیر توسط استارتاپ را نشان دهید. دقت کنید در تحلیل‌های اندازه بازار برای یک استارتاپ در حوزه سلامت، بیان “بازار 12 تریلیون دلاری در دنیا” کافی نیست. بنیانگذاران باید اطلاعات دقیقی از بازار سلامت در ایران بیان کنند.

نمونه تحلیل از بالا به پایین برای تخمین اندازه بازار برای استارتاپی که به دنبال ارائه نوعی خدمات به مطب‌­های موجود در تهران است به شکل زیر است:

اندازه بازار حوزه سلامت در ایران x تومان است و ما قصد فعالیت در زیر بخش y را داریم. در ادامه نیز لیستی از بازیگران فعلی  و جایگاه خود در این بازار را بیان کنید.

برای تحلیل از پایین به بالا به ترتیب محاسبه درآمد هر پزشک، تعداد پزشک‌های موجود در ایران، تعداد پزشک‌های موجود در تهران که مشتریان هدف شما هستند و میزان درآمد در صورت تسخیر درصد مشخصی از بازار را بیان کنید. با بیان این اطلاعات می‌توانید به سرمایه گذار نشان دهید که اندازه بازار استارتاپ شما به اندازه کافی بزرگ و جذاب است.

نکته نهایی

در این مطلب سعی کردیم تا مهم­‌ ترین نکات پیرامون ارائه به سرمایه­ گذار برای جذب سرمایه را بیان کنیم. بدیهی‌ست که موضوعاتی مانند معرفی تیم استارتاپ، معرفی محصول، مدل کسب و کار، مزیت رقابتی نسبت به رقبا و رشد استارتاپ تا به امروز نیز در ارائه به سرمایه گذار بسیار مهم است.

 

برای یادگیری بیشتر می‌توانید در دوره های آنلاین از ایده تا موفقیت استارتاپ شرکت کنید.

مشترک خبرنامه شوید
برای دریافت آخرین به اخبار اکوسیستم و مطالب به روز، ایمیل خود را در قسمت زیر وارد نمائید
شما می‌توانید هر زمان که خواستید لغو اشتراک کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.