Subscribe Now

* آخرین اخبار و مقالات آکادمی‌ چرخ را دریافت خواهید کرد.

Trending News

03 بهم 1397
ارزش گذاری استارتاپ ها

در مذاکرات استارتاپ و سرمایه‌گذار برای جذب سرمایه و واگذاری سهام استارتاپ، یکی از موارد مهم و اساسی توافق بر روی ارزش استارتاپ است. در واقع ارزش‌گذاری نقطه‌ی شروع مذاکرات محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین چالش‌‌های سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران، تعیین دقیق ارزش استارتاپ‌ است.

ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها با توجه به ماهیت متفاوت آنها با کسب و کارهای سنتی، بسیار پیچیده‌ و با ظرافت‌های بسیاری همراه است، به گونه‌ای که می‌توان گفت ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها بیش از آنکه دانش باشد هنر است و نیاز به این دارد که ارزش‌گذار علاوه بر دانش مالی، با انواع مدل‌های کسب و کار، مدل‌های درآمدی، مدل‌ها و توابع رشد و تحقیقات بازار نیز آشنا باشد. برای ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها حدود ۱۳ روش مختلف وجود دارد که انتخاب این روش‌ها بر مبنای فاکتورهای مختلفی از جمله مرحله توسعه‌ی استارتاپ صورت می‌گیرد.

اهمیت ارزش‌گذاری صحیح و اصولی با توجه به نوپا و نابالغ بودن اکوسیستم کارآفرینی در ایران دوچندان می‌شود. آکادمی چرخ در مرحله‌ای از نگارش کتاب ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها به منظور سنجش وضعیت اکوسیستم کارآفرینی ایران در زمینه‌ی ارزش‌گذاری اقدام به برگزاری یک نظرسنجی نمود. طبق نتایج نظرسنجی صورت گرفته از ۱۲ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه معتبر و ۶۷ استارتاپ در رابطه با ارزش‌گذاری‌‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی، ۷۲ درصد از مدیران استارتاپ‎‌ها معتقد بودند که حداقل در یکی از دورهای افزایش سرمایه، کسب و کار آنها دچار معضل کم‌ارزش‌گذاری شده است.

علاوه بر این در نظرسنجی برگزار شده توسط آکادمی چرخ در نمایشگاه اینوتکس 2018 تنها ۱۸ درصد از شرکت‌کنندگان معتقد بودند که ارزش‌گذاری‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی واقعی است.

نیاز به ارزش‌گذاری دارید؟

اطلاعات خود را برای ما ارسال نمائید. کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهد گرفت.

چه استارتاپ‌هایی را ارزش‌گذاری کرده‌ایم؟

طراحی و اجرا توسط نبضی نو. © ۱۳۹۷ - کلیه حقوق متعلق به آکادمی چرخ است. | طراحی و اجرا توسط نبضی نو