Subscribe Now

* آخرین اخبار و مقالات آکادمی‌ چرخ را دریافت خواهید کرد.

Trending News

۰۶ خرد ۱۳۹۸
ارزش گذاری استارتاپ ها

ارزش‌گذاری چیست؟

به فرایند تعیین ارزش فعلی یک دارایی، شرکت یا کسب و کار ارزش‌گذاری گفته می‌شود. ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها عموماً بر اساس معیارهایی مانند پتانسیل رشد و گسترش، مدت زمان فعالیت، توانمندی تیم مدیریت، میزان درآمد فعلی و آتی و معیارهای دیگری انجام می‌شود.

اهمیت ارزش‌گذاری برای استارتاپ شما

ارزش‌گذاری استارتاپ در فرایند جذب سرمایه بسیار اهمیت پیدا می‌کند، چرا که درصد سهام واگذار شده به سرمایه‌گذار خطرپذیر وابسته به ارزش‌گذاری استارتاپ قبل از جذب سرمایه و میزان سرمایه دریافتی است. به همین دلیل در مذاکرات استارتاپ و سرمایه‌گذار برای جذب سرمایه و واگذاری سهام استارتاپ، یکی از موارد مهم و اساسی توافق بر روی ارزش استارتاپ است. در واقع ارزش‌گذاری نقطه‌ی شروع مذاکرات محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین چالش‌‌های سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران، تعیین دقیق ارزش استارتاپ‌ است.

روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها

برای ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها ۱۳ روش مختلف وجود دارد که انتخاب این روش‌ها بر مبنای عوامل مختلفی از جمله مرحله توسعه استارتاپ صورت می‌گیرد. روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها را می‌توان بر اساس روش محاسبه ارزش در ۴ طبقه قرار داد:

  1. روش‌های مبتنی بر دارایی
  2. روش‌های مبتنی بر جریان‌های نقدی
  3. روش‌های نسبی
  4. روش‌های کیفی و شهودی

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر انتخاب روش مناسب برای ارزش گذاری استارتاپ ها اثرگذار است، مرحله توسعه استارتاپ و ماهیت کسب و کار آن است. در ویدیوی زیر توضیح مختصری از ۱۳ روش ارزش‌گذاری و کاربرد هر یک از روش‌ها در مراحل مختلف توسعه استارتاپ را از زبان محمدرضا فرحی بشنوید:

آکادمی چرخ در مرحله‌ای از نگارش کتاب ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها برای سنجش وضعیت اکوسیستم کارآفرینی ایران در زمینه‌ی ارزش‌گذاری اقدام به برگزاری یک نظرسنجی نمود. طبق نتایج نظرسنجی صورت گرفته از ۱۲ صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر معتبر و ۶۷ استارتاپ در رابطه با ارزش‌گذاری‌‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی، ۷۲ درصد از مدیران استارتاپ‎‌ها معتقد بودند که حداقل در یکی از دورهای افزایش سرمایه، کسب و کار آن‌ها دچار معضل کم‌ارزش‌گذاری شده است.

علاوه بر این در نظرسنجی برگزار شده توسط آکادمی چرخ در نمایشگاه اینوتکس تنها ۱۸ درصد از شرکت‌کنندگان معتقد بودند که ارزش‌گذاری‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی واقعی است. نمودار زیر میزان آشنایی استارتاپ‌ها از برخی از روش‌های ارزش‌گذاری را نشان می‌دهد. طبق این نمودار ۲۶ درصد استارتاپ‌ها با هیچ یک از روش‌های ارزش‌گذاری آشنا نیستند.

میزان آشنایی استارتاپ‌ها با روش‌های ارزش‌گذاری

روش ارزش‌گذاری ضرایب ۵۴%
روش ارزش‌گذاری ارزش منصفانه بازار ۳۴%
روش ارزش‌گذاری نمونه‌کاوی تحلیلی ۳۴%
روش ارزش‌گذاری جریان‌های نقدی تنزیل شده ۳۱%
عدم آشنایی با هیچ یک از روش‌های ارزش‌گذاری ۲۶%

استارتاپ شما را ارزش‌گذاری می‌کنیم!

برای ارزش‌گذاری استارتاپ خود کافیست اطلاعات خود را برای ما بفرستید تا با شما تماس بگیریم.

"ارزش‌گذاری استارتاپ بیش از آن که دانش باشد، هنر است."

چگونه استارتاپ خود را ارزش‌گذاری کنید؟

ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها با توجه به ماهیت متفاوت آن‌ها با کسب و کارهای سنتی، بسیار پیچیده‌ و با ظرافت‌های بسیاری همراه است. برای ارزش‌گذاری دقیق استارتاپ خود علاوه بر داشتن دانش مالی، نیازمند آشنایی با انواع مدل‌های کسب و کار، مدل‌های درآمدی، مدل‌ها و توابع رشد و تحقیقات بازار هستید. بنابراین بهترین راه برای ارزش‌گذاری استارتاپ خود، بهره‌گیری از یک تیم ارزش‌گذاری خبره برای کاهش هزینه و زمان خود در بلندمدت است. ارزش‌گذاری دقیق استارتاپ موجب منفعت موسسان استارتاپ‌ها و همچنین سرمایه‌گذاران، در جلسه مذاکره جذب سرمایه استارتاپ خواهد شد.

آکادمی چرخ چگونه استارتاپ شما را ارزش‌گذاری خواهد کرد؟

تیم آکادمی چرخ تا به حال تجربه انجام چندین پروژه ارزش‌گذاری را بر عهده داشته است. برخی از مهم‌ترین استارتاپ‌های ارزش‌گذاری شده شامل «روبیکا»، «تپلیغ»، «جاب ویژن» و «نمایشگاه کار» بوده‌اند.

تیم ما متشکل از افراد جوان، متعهد و مسئولیت‌پذیر و دارای تحصیلات مرتبط با دانش مالی از بهترین دانشگاه‌های کشور است که زیر نظر محمدرضا فرحی به انجام پروژه‌ها می‌پردازند. برای دریافت رزومه تیم آکادمی چرخ کافیست با ما تماس بگیرید.

خدمات ارائه شده در پروژه‌های ارزش‌گذاری بسته به مرحله توسعه استارتاپ و میزان خدمات درخواستی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • انجام تحقیقات بازار برای استارتاپ
  • انجام پیش‌بینی مالی برای استارتاپ
  • ارزش‌گذاری استارتاپ با استفاده از چندین روش
  • ارائه فایل اکسل ارزش‌گذاری استارتاپ
  • تدوین گزارش جامع از فرضیات، مدل‌ها و روش‌های استفاده شده برای ارزش‌گذاری استارتاپ
  • ارائه حضوری به موسسان و مدیران استارتاپ یا سرمایه‌گذاران

برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره نحوه ارائه خدمات با ما تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه

* آخرین اخبار و مقالات آکادمی‌ چرخ را دریافت خواهید کرد.

دوره های آنلاین

مجموعه دوره‌های آنلاین

چه استارتاپ‌هایی را ارزش‌گذاری کرده‌ایم؟

طراحی و اجرا توسط نبضی نو. © ۱۳۹۸ - کلیه حقوق متعلق به آکادمی چرخ است. | طراحی و اجرا توسط نبضی نو