Subscribe Now

* آخرین اخبار و مقالات آکادمی‌ چرخ را دریافت خواهید کرد.

Trending News

۳۱ شهر ۱۳۹۸
ارزش گذاری استارتاپ ها

ارزش‌گذاری چیست؟

به فرایند تعیین ارزش فعلی یک دارایی، شرکت یا کسب و کار ارزش‌ گذاری گفته می‌شود. ارزشگذاری استارتاپ‌ها عموماً بر اساس معیارهایی مانند پتانسیل رشد و افزایش مقیاس، پتانسیل تسخیر بازار هدف، پتانسیل درآمدزایی، ریسک‌های استارتاپ، توانمندی تیم مدیریت، وضعیت کاربر و درآمد فعلی و معیارهای دیگری انجام می‌شود.

اهمیت ارزش‌گذاری برای استارتاپ شما

ارزش‌ گذاری استارتاپ در فرایند جذب سرمایه بسیار اهمیت پیدا می‌کند، چرا که درصد سهام واگذار شده به سرمایه‌گذار خطرپذیر وابسته به ارزش‌ گذاری استارتاپ قبل از جذب سرمایه و میزان سرمایه دریافتی است. به همین دلیل در مذاکرات استارتاپ و سرمایه‌گذار برای جذب سرمایه و واگذاری سهام استارتاپ، یکی از موارد مهم و اساسی توافق بر روی ارزش استارتاپ است. در واقع ارزشگذاری نقطه‌ی شروع مذاکرات محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین چالش‌‌های سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران، تعیین دقیق و منصفانه ارزش استارتاپ‌ است.

روش‌های ارزشگذاری استارتاپ‌ها

برای ارزشگذاری استارتاپ‌ها ۱۳ روش مختلف وجود دارد که انتخاب این روش‌ها بر مبنای عوامل مختلفی از جمله مرحله توسعه استارتاپ صورت می‌گیرد. روش‌های ارزش‌ گذاری استارتاپ‌ها را می‌توان بر اساس روش محاسبه ارزش در ۴ طبقه قرار داد:

 1. روش‌های مبتنی بر دارایی
 2. روش‌های مبتنی بر جریان‌های نقدی
 3. روش‌های نسبی
 4. روش‌های کیفی و شهودی

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر انتخاب روش مناسب برای ارزش گذاری استارتاپ ها اثرگذار است، مرحله توسعه استارتاپ و ماهیت کسب و کار آن است. در ویدیوی زیر توضیح مختصری از ۱۳ روش ارزش‌ گذاری و کاربرد هر یک از روش‌ها در مراحل مختلف توسعه استارتاپ را از زبان محمدرضا فرحی بشنوید:

آکادمی چرخ در مرحله‌ای از نگارش کتاب ارزش‌ گذاری استارتاپ‌ها برای سنجش وضعیت اکوسیستم کارآفرینی ایران در زمینه‌ی ارزش‌گذاری اقدام به برگزاری یک نظرسنجی نمود. طبق نتایج نظرسنجی صورت گرفته از ۱۲ صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر معتبر و ۶۷ استارتاپ در رابطه با ارزش‌ گذاری‌‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی، ۷۲ درصد از مدیران استارتاپ‎‌ها معتقد بودند که حداقل در یکی از دورهای افزایش سرمایه، کسب و کار آن‌ها دچار معضل کم‌ارزش‌گذاری شده است.

علاوه بر این در نظرسنجی برگزار شده توسط آکادمی چرخ در نمایشگاه اینوتکس تنها ۱۸ درصد از شرکت‌کنندگان معتقد بودند که ارزشگذاری‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی واقعی است. نمودار زیر میزان آشنایی استارتاپ‌ها از برخی از روش‌های ارزشگذاری را نشان می‌دهد. طبق این نمودار ۲۶ درصد استارتاپ‌ها با هیچ یک از روش‌های ارزشگذاری آشنا نیستند.

میزان آشنایی استارتاپ‌ها با روش‌های ارزش‌گذاری

روش ارزش‌گذاری ضرایب ۵۴%
روش ارزش‌گذاری ارزش منصفانه بازار ۳۴%
روش ارزش‌گذاری نمونه‌کاوی تحلیلی ۳۴%
روش ارزش‌گذاری جریان‌های نقدی تنزیل شده ۳۱%
عدم آشنایی با هیچ یک از روش‌های ارزش‌گذاری ۲۶%

استارتاپ شما را ارزش‌گذاری می‌کنیم!

برای ارزش‌گذاری استارتاپ خود کافیست اطلاعات خود را برای ما بفرستید تا با شما تماس بگیریم.

"ارزش‌گذاری استارتاپ بیش از آن که دانش باشد، هنر است."

چگونه استارتاپ خود را ارزش‌گذاری کنید؟

ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها با توجه به ماهیت متفاوت آن‌ها با کسب و کارهای سنتی، بسیار پیچیده‌ و با ظرافت‌های بسیاری همراه است. برای ارزش‌گذاری دقیق استارتاپ خود علاوه بر داشتن دانش مالی، نیازمند آشنایی با انواع مدل‌های کسب و کار، مدل‌های درآمدی، مدل‌ها و توابع رشد و تحقیقات بازار هستید. بنابراین بهترین راه برای ارزش‌گذاری استارتاپ خود، بهره‌گیری از یک تیم ارزش‌گذاری خبره برای کاهش هزینه و زمان در بلندمدت است. ارزش‌گذاری دقیق استارتاپ موجب منفعت موسسان استارتاپ‌ها و همچنین سرمایه‌گذاران، در جلسات مذاکره جذب سرمایه استارتاپ خواهد شد.

آکادمی چرخ چگونه استارتاپ شما را ارزش‌گذاری خواهد کرد؟

تیم آکادمی چرخ تا به حال تجربه انجام چندین پروژه ارزش‌گذاری را بر عهده داشته است. برخی از مهم‌ترین استارتاپ‌های ارزش‌گذاری شده شامل «روبیکا»، «تپلیغ»، «جاب ویژن» و «نمایشگاه کار» بوده‌اند.

تیم ما متشکل از افراد جوان، متعهد و مسئولیت‌پذیر و دارای تحصیلات مرتبط با دانش مالی از بهترین دانشگاه‌های کشور است که زیر نظر محمدرضا فرحی به انجام پروژه‌ها می‌پردازند. برای دریافت رزومه تیم آکادمی چرخ کافیست با ما تماس بگیرید.

خدمات ارائه شده در پروژه‌های ارزش‌گذاری بسته به مرحله توسعه استارتاپ و میزان خدمات درخواستی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بررسی مدل کسب و کار با تمرکز بر مدل درآمدی استارتاپ و ارائه پیشنهادات استراتژیک
 • برآورد اندازه و سهم از بازار و تحلیل سهم از بازار قابل دسترس
 • انجام پیش‌بینی مالی برای استارتاپ
 • ارزش‌ گذاری استارتاپ با استفاده از چندین روش
 • تحلیل حساسیت فرضیات کلیدی و ارائه پیشنهادات استراتژیک
 • ارائه فایل اکسل مدل مالی و محاسبات ارزش‌ گذاری استارتاپ
 • تدوین گزارش جامع از فرضیات، مدل‌ها و روش‌های استفاده شده برای ارزش‌ گذاری استارتاپ و پیشنهادات استراتژیک آکادمی چرخ
 • ارائه حضوری به موسسان و مدیران استارتاپ یا سرمایه‌گذاران

برای رزرو جلسه اولیه رایگان با تیم ارزش گذاری و کسب اطلاعات بیش‌تر درباره نحوه ارائه خدمات کافیست با ما تماس بگیرید.

گزارش تحلیلی آکادمی چرخ از صنعت برنامه‌های موبایلی در سال گذشته

گزارش تحلیلی آکادمی چرخ از صنعت برنامه‌های موبایلی در سال گذشته

رشد صنعت برنامه‌های موبایل در ایران و جهان در سال گذشته

• تحلیل صنعت برنامه‌های موبایل ایرانی و مقایسه با جهان • موفق‌ترین دسته‌ها در جذب کاربران ایرانی • سهم درآمد برنامه‌های ایرانی از درآمد جهانی برنامه‌ها • تحلیل ۴ دسته برنامه ایرانی با رشد نصب بیش از ۱۰% در مقیاس جهانی از نظر رشد نصب فعال، رشد تعامل کاربر، نرخ خرید کاربر، متوسط درآمد به ازای کاربر، حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر و...

مطالعه بیشتر

چه استارتاپ‌هایی را ارزش‌گذاری کرده‌ایم؟

طراحی و اجرا توسط نبضی نو. © ۱۳۹۸ - کلیه حقوق متعلق به آکادمی چرخ است. | طراحی و اجرا توسط نبضی نو