درخواست ارزشگذاری استارتاپ

ارزشگذاری چیست؟

به فرایند تعیین ارزش فعلی یک دارایی، شرکت یا کسب و کار ارزش‌ گذاری گفته می‌شود. ارزشگذاری استارتاپ‌ها عموماً بر اساس معیارهایی مانند پتانسیل رشد و افزایش مقیاس، پتانسیل تسخیر بازار هدف، پتانسیل درآمدزایی، ریسک‌های استارتاپ، توانمندی تیم مدیریت، مدل رشد کاربران و… انجام می‌شود.

اهمیت ارزش گذاری برای استارتاپ شما

ارزش‌ گذاری استارتاپ در فرایند جذب سرمایه بسیار اهمیت پیدا می‌کند، چرا که درصد سهام واگذار شده به سرمایه‌گذار خطرپذیر وابسته به ارزش‌ گذاری استارتاپ قبل از جذب سرمایه و میزان سرمایه دریافتی است.

به همین دلیل یکی از موارد مهم و اساسی در مذاکرات استارتاپ و سرمایه‌گذار برای جذب سرمایه و واگذاری سهام استارتاپ، توافق بر روی ارزش استارتاپ است.

در واقع ارزشگذاری نقطه‌ی شروع مذاکرات محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین چالش‌‌های سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران، تعیین دقیق و منصفانه‌ی ارزش استارتاپ‌ است.

روش‌های ارزشگذاری استارتاپ‌ها

برای ارزشگذاری استارتاپ‌ها ۱۳ روش مختلف وجود دارد که انتخاب این روش‌ها بر مبنای عوامل مختلفی از جمله مرحله توسعه استارتاپ صورت می‌گیرد. روش‌های ارزش‌ گذاری استارتاپ‌ها را می‌توان بر اساس روش محاسبه ارزش در 4 طبقه قرار داد:

  1. روش‌های مبتنی بر دارایی
  2. روش‌های مبتنی بر جریان‌های نقدی
  3. روش‌های نسبی
  4. روش‌های کیفی و شهودی

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر انتخاب روش مناسب برای ارزش گذاری استارتاپ ها اثرگذار است، مرحله توسعه استارتاپ و ماهیت کسب و کار آن است. در ویدیوی زیر توضیح مختصری از ۱۳ روش ارزش‌ گذاری و کاربرد هر یک از روش‌ها در مراحل مختلف توسعه استارتاپ را از زبان محمدرضا فرحی بشنوید:

چرخ در مرحله‌ای از نگارش کتاب ارزش‌ گذاری استارتاپ‌ها برای سنجش وضعیت اکوسیستم کارآفرینی ایران در زمینه‌ی ارزش‌گذاری اقدام به برگزاری یک نظرسنجی نمود. طبق نتایج نظرسنجی صورت گرفته از ۱۲ صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر معتبر و ۶۷ استارتاپ در رابطه با ارزش‌ گذاری‌‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی، ۷۲ درصد از مدیران استارتاپ‎‌ها معتقد بودند که حداقل در یکی از دورهای افزایش سرمایه، کسب و کار آن‌ها دچار معضل کم‌ارزش‌گذاری شده است.

علاوه بر این در نظرسنجی برگزار شده توسط چرخ در نمایشگاه اینوتکس تنها ۱۸ درصد از شرکت‌کنندگان معتقد بودند که ارزشگذاری‌های انجام شده بر استارتاپ‌های ایرانی واقعی است. نمودار زیر میزان آشنایی استارتاپ‌ها از برخی از روش‌های ارزشگذاری را نشان می‌دهد. طبق این نمودار ۲۶ درصد از استارتاپ‌ها با هیچ یک از روش‌های ارزشگذاری آشنا نیستند.

میزان آشنایی مدیران استارتاپ‌های ایرانی با روش‌های ارزش‌گذاری

روش ارزش‌گذاری ضرایب 54%
روش ارزش‌گذاری ارزش منصفانه بازار 34%
روش ارزش‌گذاری نمونه‌کاوی تحلیلی 34%
روش ارزش‌گذاری جریان‌های نقدی تنزیل شده 31%
عدم آشنایی با هیچ یک از روش‌های ارزش‌گذاری 26%

"ارزش‌گذاری استارتاپ بیش از آن که دانش باشد، هنر است."

چگونه استارتاپ خود را ارزش‌گذاری کنید؟

ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها با توجه به ماهیت متفاوت آن‌ها با کسب و کارهای سنتی، بسیار پیچیده‌ و با ظرافت‌های بسیاری همراه است. برای ارزش‌گذاری دقیق استارتاپ خود علاوه بر داشتن دانش مالی، نیازمند آشنایی با انواع مدل‌های کسب و کار، مدل‌های درآمدی، مدل‌ها و توابع رشد و تحقیقات بازار هستید.

بنابراین بهترین راه برای ارزش‌گذاری استارتاپ خود، بهره‌گیری از یک تیم ارزش‌گذاری خبره برای کاهش هزینه و زمان در بلندمدت است. ارزش‌گذاری دقیق استارتاپ موجب منفعت موسسان استارتاپ‌ها و همچنین سرمایه‌گذاران در جلسات مذاکره جذب سرمایه استارتاپ خواهد شد.

چرخ چگونه استارتاپ شما را ارزش‌گذاری خواهد کرد؟

تیم چرخ تا به حال تجربه ارزش‌گذاری بیش از 30 استارتاپ را بر عهده داشته است. برخی از  استارتاپ‌ها و شرکت‌های ارزشگذاری شده شامل «روبیکا»، «همراه کارت»، «تپلیغ»، «جاب ویژن»، «نمایشگاه کار» و «اورنگ» بوده‌اند.

علاوه بر این چرخ برگزارکننده‌ی کارگاه های ارزش گذاری استارتاپ به صورت آنلاین و حضوری برای مدیران ارشد بانک ها و سازمان‌هایی مانند بانک سینا، بانک پارسیان، همراه اول، ایرانسل و… و همچنین مؤلف کتاب ارزشگذاری استارتاپ است که بزودی و برای اولین بار در ایران منتشر خواهد شد.

ارزشگذاری استارتاپ خود را به ما بسپارید

برای دریافت جزئیات بیشتر کافی‌ست اطلاعات خود را برای ما ارسال کنید